Kurallar & Yönetmelikler

Giyiniş Şartları

Bayanlar için başın kapatılması gerekmektedir.  Camii girişinde baş örtüsü ödünç alabileceğiniz olanak sunulmuştur. Başörtüsünü boynu, dekolteyi örtecek şekilde giyilmesi gerekmektedir. Açık kollu yada askılı giyinilmiş ise bu bölümleride örtecek şekilde giymelisiniz. Kıyafet seçiminde en az diz altı kapatacak , bel ve diğer bölgelerde dekolte vermeyecek kıyafetlerle içeri girilmelidir. Başın kapatılmasında kastedilen saçın örtünmesidir , Yüzünüzü saklayacak kadar örtünme şartı aranmamaktadır.

Erkeklerde aranan şartlar ise diz altı olmayacak şekilde pantolon tercih edilmesidir . Şort, ve benzeri kısalıkta pantolon giyilmemesi gerekmektedir.

Ayakkabılar İçin Kurallar

Süleymaniye Camii’sini ziyaret ederken ayakkabı ile dolaşılmaz . Giriş önünde bulunan bölümde ayakkabılarınızı yanınızda taşımanıza izin verilecek plastik torbaları ücretsiz temin edebilirsiniz.

Ayakkabılarla ilgili uygulama tüm turistik ve ibadete gelen ziyaretçiler için geçerlidir.

Camii Ziyaretindeyken

Çekimlerde flaş kullanılmaması gerekmektedir. İbadet edenlerin izni olmadan yada dikkatini dağıtabilecek şekilde fotograf çekilmemelidir. Camii ziyaretinde saygılı ve sessiz olunmalıdır. Camii çıkışında ayakkabınız için kullandığınız plastik torbaları atık bölümüne atmalısınız . Baş örtüsü ödünç aldıysanız , aldığınız yerdeki görevliye geri teslim edilmelidir.

Ziyaret Zamanları

Süleymaniye Camii’sinin ziyaret edilebileceği en güzel zaman genelde sabah zamanlarının ortalarıdır. 5 vakit namaz hizmeti sunulmaktadır. Ziyaret zamanları namazdan vaktinden 30 dakka önce ve namazdan sonra 30 dakika sonra normal ziyarete açılır. Cuma günleri cuma namazından dolayı bu süre 2 saate çıkmaktadır. Bu kaideler akabinde ziyaretinizi gerçekleştirmeniz sizin rahatınız açısından önemlidir.

Namaz vakitlerini sitemizde güncel olarak görebilirsiniz .

Bağışta Bulunmak

Camiinin çıkış kapısında bu güzel yapının korunumu ve bakımı için bağışta bulunabilirsiniz.

Bu işlemin bir zorunluluğu yoktur !

Bağışta bulunduğunuzda yetkili personel buna karşılık size resmi bağış makbuzu verecektir.